احتمالاً تاکنون عکس‌هاي فوق العاده کساني که موبايل G4 دارند را در شبکه‌هاي اجتماعي ديده‌ايد. عکس‌هايي که از سخت‌افزار بي‌نظير دوربين و اپليکيشن ساده و کاربرپسند دوربين و البته ديد عکاس خلق مي‌شوند . جالب است بدانيد دوربين G4 در عين سادگي داراي قابليت تنظيمات دستي است. اين ويژگي توجه کارشناسان، صاحب‌نظران و بسياري از علاقه‌مندان عکاسي حرفه‌اي را به خود جلب کرده است.

* تنظيمات دستي LG G4 دقيقاً همان کارايي دوربين‌هاي حرفه‌اي گرانقيمت را دارد و همانند آن دوربين‌هاي حرفه‌اي در بسياري از موارد براي گرفتن عکس نيازي به تغيير همه موارد تنظيمات نداريد.

* استفاده از تنظيمات دستي دوربين G4 بسيار ساده است. کافي است آيکون تنظيمات دستي را در بالا سمت چپ لمس کنيد. با اين کار تغيير بر روي ISO، سرعت شاتر، توازن گرمي و سردي رنگ‌ها و غيره ميسر مي‌شود.

اين مطلب بدون تأکيد بر آموزش مثلث نوردهي در عکاسي اما براي توضيح رابطه بين ISO، دريچه ديافراگم و سرعت شاترتنظيم شده است. همه بايد بدانيم اثر هر کدام از اين سه پارامتر را نمي‌توانيم از ديگري مجزا در نظر بگيريم- هر تغيير بر روي يکي بر دو فاکتور ديگر اثر مي‌گذارد.

LG-G4-Leaked-Camera-Image

تنظيمات ISO: حسگر دوربينتان را حساس کنيد
ايزو در عکاسي ديجيتال حساسيت حسگر تصوير به نور است. ISO بالاتر سرعت بالاتر شاتر را موجب مي‌شود، اما ISO بالاتر باعث مي‌شود عکس نهايي شفاف نباشد. اما براي عکسبرداري از محيط داخلي يا فريز کردن حرکت، ISO را روي مقدار بالاتري تنظيم کنيد تا تصاوير بهتري حاصل شود.

با ترکيب ISO پايين با سرعت شاتر کم مي‌توان خط نور چراغ خودروهاي عبوري را ترسيم کرد. تصوير زير با گوشي G4 و تنظيمات ISO 50 و سرعت شاتر 8 ثانيه گرفته شده است. براي گرفتن تصويري اينچنيني بايد به طور کامل G4 را ثابت کنيد تا هيچ حرکتي نداشته باشد.

سرعت شاتر: زمان را متوقف کنيد
سرعت شاتر تعيين کننده مدت زماني است که شاتر باز مي‌ماند. زماني که در مورد عکاسي ديجيتال بحث مي‌کنيم، به مدت زماني گفته مي‌شود که حسگر دوربين براي گرفتن نور به منظور ساخت تصوير فعال است. سرعت شاتر به ثانيه بيان مي شود- به عنوان مثال 1/6000 يعني شاتر براي زمان يک شش‌هزارم ثانيه باز است، و30 يعني شاتر براي 30 ثانيه باز است. زماني که دوربين لرزش داشته باشد، باز ماندن بيشتر شاتر باعث تار شدن تصوير مي‌شود. سرعت بالاي شاتر حرکت را فريز مي‌کند. G4 اين امکان را به کاربرانش مي‌دهد که سرعت شاتر را خودشان تنظيم کنند. کافي است G4 را بر روي ميز بگذاريد و سرعت شاتر را بر روي 8 تا 15 ثانيه تنظيم کنيد.

ماکرو: تا مي‌شود نزديکتر شويد
قابليت ماکرو در دوربين G4 به ما اجازه مي‌دهد که به موضوعات روزانه از زاويه ديگري بنگريم. زيبايي بي‌نظير اين گل زماني که به آن نزديکتر شويم بيشتر به چشم مي‌آيد. براي گرفتن عکس‌هاي شگفت‌انگيز کلوز-آپ اسلايدر فوکوس را به پايين‌ترين حالت خود بکشيد. آنگاه به موضوع نزديک شويد تا دوربين بر روي بخشي که مي‌خواهيد مورد توجه بيننده قرار گيرد فوکوس شود.

توازن گرمي و سردي رنگ‌ها: عکس‌هاي بي‌نظيري در شب بگيريد
توازن سفيد در واقع بيان دماي نور به کلوين است، اما بيايد موضوع را خيلي علمي نکنيم. تنظيمات دستي متفاوتي بر روي G4 قرار داده شده است تا تصاوير بي‌نظيري از شب بگيريد. شما مي‌توانيد سرعت شاتر را کند کنيد (مثلاً نيم ثانيه). ISO را نيز کاهش دهيد تا تصويرتان برفک کمتري داشته باشد. آنگاه با تغيير دستي توازن سفيد مي‌توانيد عکس‌هاي شفافتري در شب بگيريد که در حالت خودکار هرگز قادر به گرفتنشان نيستيد.

قفل نوردهي خودکار: تنظيمات شخصيتان را حفظ کنيد
زماني که شما تنظيمات دستي را انجام داديد مي‌توانيد مثلث نوردهي را قفل کنيد تا تنظيمات بهم نريزد. زماني که قفل را بگشاييد، نرم‌افزار دوربين G4 تنظيمات را بر اساس منطق پردازش تصوير انجام مي‌دهد.

البته خبر خوب اين است که براي گرفتن تصاوير عالي نيازي به استفاده از تنظيمات دستي نيست. تنها در صورتي که شما بخواهيد اين تنظيمات را استفاده کنيد عکاسي هم آسان مي‌شود و هم مفرح.

saeed

ارسال نظر

نظر شما :